Bevezetés a crypto világába
2021. november 18. írta: Crypto Quide

Bevezetés a crypto világába

Mi is az a crypto (kripto)?

blog1uj_rajztabla_1.pngA mai blogbejegyzésünk a kriptovaluta fogalmának a tisztázása. A crypto világának a felfedezését az alapoktól fogjuk kezdeni. Elsősorban, hogy mi az, hogyan működik, mire használják és milyen technológiákat használnak. Továbbá, hogy mik az előnyeik és hogyan tudják ezeket tárolni.

 

A legegyszerűbb magyarázat, hogy a 21. században élő emberek, azaz a "homo digitalis", az "other directed" (kívülről irányított) egyének tulajdonképpen az interneten élnek, mondhatjuk, hogy online élők, így nem volt meglepő, amikor megjelent a digitális világ digitális valutája, azaz a kriptovaluta, mert ugyebár az elektronikus világban is meg kell élni valamiből. Tehát a kriptovaluta a digitális ember digitális pénze, vagyis csereeszköze az interneten.  Online történik a tranzakció, ott is folyik a kereskedelem, hasonló a bankkártyás fizetésnél, vagy akár a mobilbanki tranzakciók esetében, csak annyi különbséggel, hogy a kriptovalutákat nem lehet kivenni, mint a készpénzt, nincsen nekik fizikai formájuk. Most biztosan felvetődik a kérdés, hogy akkor mi értelme van a kriptovalutáknak? 

Egy jó befektetési eszköz, a nyereségi szintje elég magas, de ebből az is következik, hogy nagy kockázatot okozva maga után a kezdő, de még a haladó befektetőknek is egyaránt. Rövidtávon, de hosszú távon is képes a jövedelmezőségre, így egy kicsit hasonlít a tőzsdézéshez, de ez annál bonyolultabb és komplexebb, mert a tőzsdei haszonszerzést is übereli, és biztonságosabb. Egy jó tip, azért nem árt: ha bele akarsz kezdeni, akkor ne az utolsó fillérjeidet fektesd kriptovalutákba, hanem a jövedelmednek azon részét, amelyet nem félsz részben vagy teljesen elveszíteni.

Egy másik előnye, hogy biztonságos és titkosított, azaz olyan számítógépes szoftverek és meghatározott algoritmusok által állítsák elő a kriptovalutákat, amelyek használatát és kibocsátási idejét is a programozás által szabályozzák. Ezek megvalósítására kriptográfia és blokchain technológiákat használnak.

A kriptográfia alatt, azt értjük, hogy az adatokat, a tranzakciókat, az információkat titkossá változtatja, kóddá, amit nem lehet kiolvasni, se megváltoztatni, így extra biztonságot érnek el.

A blockchain technológián alapszik a kriptovaluták működési elve. A pénzügyi tranzakciók esetében a blokklánc egy olyan adatbázis, amely tartalmazza ezeket a tranzakciókat, tulajdonképpen egy információ halmaz, ami blokkokból áll, és minden blokk tartalmaz az előtte állóból egy információt, amit hash-nek hívnak. Ezek a hash-ek miatt biztonságosak a kriptovaluták, mert a hackerek nem tudnak olyan gyorsan minden blokkba kicserélni egy adatot, hiszen az alatt még kétszer annyi, vagy annál is több új jön létre. Ezt úgy tudjuk elképzelni, mint a Jenga toronyépítő játékot, alulról kihúzunk egy kockát, feltesszük a tetejére, de azt a hiányzó részt nincs lehetőségünk időben pótolni, mert addigra a torony ingovány lesz és ledől. A mi esetünkben a rendszer nem összeomlik, hanem védekezik és nem ad lehetőséget, hogy azt a kockát alulról kivegyék. 

A kriptovaluták előnye az is, hogy nem egy központi bank, sem a kormány, de egyetlen egy pénzintézet sem férhet hozzá, nem határozhat fölötte, kivéve abban az esetben, ha a kormány alatt lévő országba nem engedélyezik, hogy kriptovalutával fizessenek az egyének. Nincs olyan számítógépes hálózat, amit, ha kikapcsolunk, akkor leállítjuk az egész rendszert, mert a felhasználók számítógépén elosztva működik, ezért mondjuk, hogy a legtöbb kriptovaluta decentralizált

A tranzakciók anonim módon működnek, két fél között az ország bármely két pontjában, mert a kriptovaluták mindenhol egységesek, nincs megkülönböztetés az egyes országok között, de ezt nem azt jelenti, hogy én kevesebbet fizetek egy tetszőleges kriptovalutáért, mivel az árfolyamok függvényében határozzák meg az árát. 

nevtelen_1-02.pngMegfogalmazódhatott az a kérdés is, hogy igen ám, ez így minden szép és valós, de ki is üzemelteti akkor a hálózatot? Nem más, mint a bányászok. Itt nem bányában dolgozókra kell gondolni, akik csákánnyal fejtik a kriptovalutákat elő, hiszen, ha figyelmesen olvasta, akkor eszébe jut, hogy nem megfogható fizetési eszközök. A bányászok, azt csinálják, mint a bányában, de egyszerűen otthonról egy kényelmes székben ülve végzik a dolgukat, ami nem más mint, hogy biztosítják a tranzakciók biztonságát, ők engedélyezik és adják ki a kriptovalutákat, de úgy, hogy számítógépekbe ruháznak be, a hálózat üzemeltetéséért kriptovalutában kapják a fizetést, és mivel készpénzért adják el, például dollárért, hiszen a költségeit ő is, mint mi valamivel kell fedezze, és nem fogadják el mindenhol a digitális pénz. A bányászok vannak így a kínálati oldalon. Egy másik szereplő is van, ők a vállalatok, akik elfogadják ezt a fizetési eszközt. 

Hol is lehet tárolni a saját kriptovalutát? Nem máshol, mint a pénztárcádban, de nem abban, ami ott van a zsebedben, vagy a táskádban, hanem ez is virtuális. A pénztárca a coin oldalán hozható létre, mint például az eToro oldalán. Ezek tárolhatók online, offline egy ehhez megfelelő digitális eszközön, de akár papíron is lehet. 

Összességében a crypto világában saját magunk vagyunk a bankok, ami arra mutat rá, hogy ingyenes a pénzátutalás, gyorsan, a lehető legbiztonságosan tudjuk elvégezni a pénzügyi tranzakciókat, utalásokat, kifizetéseket. 

Reméljük világosabb képet kaptál, hogy miről is szólnak a kriptovaluták és, ha hasznosnak találod, akkor oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is tanulhassanak valami újat. Tarts velünk, mert a következő blogbejegyzésünkben arról fogunk beszélni, hogy hogyan is tudsz hozzájutni a kriptovaluta valamelyikéhez, lépésről-lépésre elmagyarázzuk neked. 

Kíváncsi vagy valamire, de amit találsz az inerneten azt túl nehéz értelmezni, akkor hagyj egy kommentet, és mi lefordítsuk neked egyszerű szavakra, hogy még a szomszéd néni is megértse.   

A bejegyzés trackback címe:

https://cryptoquide2021.blog.hu/api/trackback/id/tr3616757630

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

KisLajos 2021.11.30. 11:39:10

Jó volna ha írnátok olyan emberekről, akik ebből gazdagodtak meg, illetve olyanokról akik éppen ellenkezőleg, emiatt szegényedtek meg.

Crypto Quide 2021.11.30. 12:02:23

@KisLajos: A legújabb blogunkban azokról írunk, akik befolyásolják a kriptovaluta piacát, azaz a milliárdosokról (cryptoquide2021.blog.hu/2021/11/30/mekkora_befolyassal_bir_elon_musk_a_kryptovalutak_piacara), de legközelebb egy-egy olyan emberről fogunk írni akik meggazdagodtak, hogy ők hogyan csinálták, melyik kriptovalutába fektettek bele. Tartson velünk továbbra is :D

Evelyn_01 2021.12.09. 08:56:34

Hú ez nagyon jó lett

Crypto Quide 2021.12.09. 10:13:41

@Evelyn_01: Köszönjük szépen, reméljük, hogy a továbbiakban is velünk tartasz :D
süti beállítások módosítása