Metaverzum kezdete
2022. január 11. írta: Crypto Quide

Metaverzum kezdete

Facebook, Inc. névváltás

blog13.pngGondoljuk, hogy észrevetted a Facebook vagy a Messenger alkalmazásokban a változást, vagy legalább a hír eljutott, hogy a Facebookból metaverzum lett, ahogy Mark Zuckerberg, a Facebook-alapítója nyilatkozott a változtatásokról. Igaz, a „metaverzumusításból” még semmi sem érzékelhető, csak annyi, hogy megváltozott a neve, azaz Meta Platforms, Inc. lett.

Továbbá az sem titok, hogy Zuckerberg egy metaverzum világot akar felépíteni, azt szeretnék, hogy ha a Meta lenne a meghatározó felületük, így észlelhetjük, hogy nem csak egy új szolgáltatás indul, hanem a névváltoztatás jelentősen meg is változtathatja a hétköznapjainkat, mint például úgy, hogy mi, mint felhasználók valós időben az avatárjainkon keresztül egy virtuális téren találkozhatunk, meetingeket tarthatunk, de akár elmehetünk egy szórakozóhelyre, ahol táncolunk, ismerkedünk egymással. Kicsit nem úgy hangzik, mintha egy sci-fi filmre hasonlítana?

Felmerülhet a kérdés, hogy hogyan is kapcsolódik a kripto világa és a metaverzum, Facebook össze? Mi meg azt kérdezzük, hogy ha virtuális világban fogunk élni, akkor mi kell a megélhetéshez? Igen, jól gondolod virtuális pénz, ami nem más, mint a kriptovaluta.

blog13_5-05.png

Mark Zuckerberg miután bejelentette, hogy metaverzumként születne újjá, azóta az ehhez fűződő projektek kriptó tokenek árfolyama megnőtt. Például ilyen a Decentraland project MANA elnevezésű tokene, amely 24 óra alatt 44 százalékot emelkedett, de ott van még a Sandbox metaverzum projekthez tartozó SAND coinok 21 százalékkal és ugyancsak a metaverzum fejlesztésű ENJ token ára is több, mint 10 százalékkal nőtt. 7 százalékot nőtt az AXS token ára és az NFT alapú videójátékhoz köthető FLOW érme is. 

Mit értünk metaverzum alatt?

Metaverzum szó első része görögül van, ami magyarul azt jelenti, hogy valamin túl, azaz ez arra utalhat, hogy az Interneten túl milyen világ tárulhat elénk. Ez az univerzum, világmindenség az Internet jövőbeli változata, ahol 3 dimenziós virtuális világban, a fizikai, személyes találkozásokhoz hasonlóan tudunk jelen lenni és megtehetjük azokat a dolgokat, amiket jelenleg a képernyők előtt vagy a való világban csinálunk.

A metaverzum olyan alternatív valóságot jelent, amelyre a fantasztikus filmekben és regényekben elénk tárt világokra hasonlíthatnánk, a szó első megjelenése a Neal Stephenson 1992-es Snow Crash című regényéhez vezethető vissza, ahol egy számítógép által létrehozott univerzumot jelöl, ahol a kormány megbukott, a cégek vették át a hatalmat és az emberek avatárok formájában a Fekete Napba menekülnek, ahová egy szebb világ reményében menekülnek.

A mai világ kicsit nem hasonlít erre, hiszen a járvány megjelenése óta nem arra vágyunk, hogy maszk nélkül, korlátozások nélkül szórakozhassunk? Mi például úgy gondoljuk, hogy ez egy igen jó megoldásnak tűnik, de félünk, hogy annyira elkényelmesedhetnek az emberek, hogy a valós világban nem fognak találkozni az emberek, csak a maga kis környezetében fog mozogni, ki a konyhába, a fürdőbe és vissza a virtuális világba, hiszen az egyének, vagyis az avatárjaikon keresztül ott dolgoznának, kereskednének, kommunikálnának, különböző eseményeken vennének részt, akár 1000 fős esküvőt is tarthatnának, hiszen ott nem lennének járványügyi korlátozások, persze az ajándékpénzt kriptovalutában utalod át, amit a közös számlájukra kapja az ifjú pár. Ennek hátul ütője is van, hiszen gyorsan el is vesztheti a virtuális térben összegyűjtött pénzét, amit a valós életben a létszükségletre költenének, és persze az avatárod nem biztos, hogy ugyanúgy néz ki, mint a valóságban, de a Facebook ezt jól kitalálta, mert az avatárod, azért kell hasonlítson rád, a profilod nyilvános, a barátaid tudják, hogy nézel ki, szóval ez minket nem igen fog veszélyeztetni.   

A szakemberek szerint legelőször az emberek közötti közösségi interakciót, ahogy már az előzőekben utaltunk rá, a videójátékok világát és a turizmus világát fogják megváltoztatni. Egy Forma1-es autóval is száguldhatsz egy autóversenyzős videójátékban, nem vonzó?

blog13_6-06.png

Illusztrálni és az elképzelésében is csak úgy tudunk segíteni, hogy ha láttad már 2018-ban megjelent, Steven Spielberg rendezésében a Ready Player One sci-fi kalandfilmet vagy ha még nem akkor nézd meg, mert körülbelül ide juthatunk a jövőben, mi is részese lehetünk ennek. A film Ernest Cline amerikai tudományos-fantasztikus regényíró A Ready Player One című, 2011-ben megjelent sci-fi regénye alapján rendezték meg. A film legtöbb része az Oasis-ban történik, amely egy virtuális tér, amit nap, mint nap használnak, ott dolgoznak, versenyeznek, találkoznak a barátaikkal, vásárolnak eszközöket, kiegészítőket, amelyek a játékban segítenek nekik. A főhős a film során sokszor megemlíti, hogy a valóságban az idő sokkal lassabb és milyen jó egy kis időt valós személyekkel beszélgetni, de nem akarunk spoilerezni, azoknak, akik még nem látták.

Visszatérve Zuckerbergre és az ő általa építésre váró metaverzumra, közel hét évvel ezelőtt vette meg a VR-szemüvegeket gyártó Oculust, hiszen egy ilyen szemüvegre lesz szükséged, hogy ha be akarsz lépni a virtuális világba. Ezek eredetileg 3D-s virtuális valóságban játszható videójátékokhoz készítik. A Facebook vagyis most már a Meta újra népszerűvé válhat a fiatalok körében, és visszanyerheti a vezetői pozícióját. Elképzeléseik szerint ez körülbelül 10 év múlva valósulhat meg, addig sem árt kriptovalutát gyűjtögetni, mert nem tudjuk, hogy mit hozhat a holnap.

Eközben Szöulban 2022-ben, azaz idén fogja beindítani a városi önkormányzat a Metaverzum Szöul platformot, ami a lakosság adminisztratív ügyeinek intézését és a közszolgáltatókkal való kommunikációt fogja elősegíteni, egyelőre, ami digitális avatárokkal benépesített dimenzióban helyeződik át. Szóval látható, hogy nem is olyan távoli, ami távolinak tűnik.

A nagy cégek biztos fogják követni Mark Zuckerberget és ki fogják építeni a saját világukat, ezért felmerült bennünk a kérdés, hogy mennyire lehet majd ezekben a "világ részekben utazgatni", azaz hogyan fogunk átjárni az egyik platfromról a másikig, tehát hogyan lesz egységes, mert csak akkor beszélhetünk valódi Metaverzumról. Nézzük, hogy Matthew Ball, az Amazon egykori igazgatója, hogyan részletezi az alternetív valóságot: 

  • éjjel-nappal kell működjön állandó jellegű, azaz akkor is létezik, ha épp mindenki a valóságban van
  • szinkronizált és valós idejű: mindegyik felhasználó egy eseményt lát, nem rögzített videót
  • bárki, bárhonnan, bármikor csatlakozhat
  • működő gazdaság van jelen, lehet kereskedni, adni-venni olyan dolgokat, amelyeknek valódi értékük van
  • teljes élményt nyújt, a digitális és fizikai tér összekötésével
  • teljes együttműködést nyújt a különféle platformok között
  • sokan építik, nem egy központi szervezet 

Felsorolunk még pár céget, amelyek aktívan dolgoznak azon, hogy kiépítsék a saját metaverzumukat és nagy esélyük is van rá: Second Life, Decentraland, Epic Games. 

Nektek mi a véleményetek a metaverzumról? Szerintetek időben kell elkezdeni, az most kriptovalutát gyűjtögetni, hogy ha bekövetkezik a nagy „metaverzumusítás”, akkor legyünk felkészülve?

A bejegyzés trackback címe:

https://cryptoquide2021.blog.hu/api/trackback/id/tr4916810358

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása